Değerli Üyelerimiz,

Kalekent Sitemizin yeni yönetimi olarak, 10 Temmuz-10 Ağustos arasında yaptığımız durum tespiti, temaslar, sorun çözüm toplantıları, acilen yapılan işleri ve sosyal aktivitelerimizi bilginize arz ederiz;  

 

SU KONUSU:

* DSİ nezdindeki girişimlerimizin neticesinde, yeni bir kuyu açamayacağımızı öğrendik

* Bu durum bizi Belediyenin şebeke suyuna yöneltti. MUSKİ Genel Müdürlüğü ile görüştük. Talebimize,

15 Ağustos' a kadar cevap vereceklerini bildirdiler.  

* Mevcut 5 kuyumuzun, ölçümlerini yaptırdık. Biri hariç, 4 kuyudan 320 ton su almaktayız.

Derin kuyu pompalarımızın kumanda panoları; eski, yıpranmış, miadını doldurmuş ve yetersiz olduğu için sık sık arızalar olmaktadır. Bu nedenle beklenmedik su kesintileri yapmak zorunda kalmaktayız. Yeni panolar sipariş verildi. 17 Ağustosta yerlerine monte edileceklerdir.

Buradaki sorunun esas nedeni; Pompalar yenilenirken, panoların da revizyonu yapılmış veya değiştirilmiş olması gerekirdi.

Bir diğer sorun da; sınırlarımız dışında mevcut 2 kuyumuzun suyu, aşırı tuzlu olduğunu tespit ettik. Tüm kuyu suları aynı depoya dolduğunda, vasıflı sular ile çok tuzlu olan sular, karışarak siteye servis edilmektedir. Bulaşık makinaları, hem verim kaybına, hem de cihazın ömrü yönünden kayıplara neden olmaktadır. Bulaşık makinasından çıkan çatal, bıçak, kaşık ve bardakların lekeli olmasının önemli nedenlerinden birisi de budur. Maalesef bu durum, 10 yıldır var. Bu durum, yeni bir olgu değildir.

Yapılması Gereken nedir?

Aşırı tuz arz eden kuyular ıslah edilerek, tuz seviyesinin makul seviyeye düşürülmesi için gerekli istişareler yapılmıştır. Ağustos’un 3. haftasında bu işlem yapılacaktır.

Derin kuyu pompalarının, yeni panoları monte edilince, atıl olan kuyu da devreye girmiş olacaktır.

 

                 

2500' den fazla nüfusu olan sitemizin  yegane su sistemi bu pano ile işletilmiş. Yorum sizin..

 

                  

Su deposunun dış görünümü, içinin ne durumda olduğunu anlatmaya yeterli olsa gerek.

 

ARITMA TESİSİ:

Arıtma tesisimiz, 3 ünitelidir. Temmuz’un ilk haftasında sistemin durumu şöyle;  

Ünitelerden birisi çalışmıyor, atıl durumda. 2. Ünitede difüzör çalışmıyor, bünyedeki dalgıç pompa, monofaze olduğu için yetersiz ve arızalı.  3. Ünitede de durum aynı.

Netice olarak; Arıtma tesisi bütünüyle sorunlu. Foseptik olarak biriktirme ve dinlendirme havuzları işlevinde olduğunu gördük.  Bayram tatili boyunca taşma seviyesini aşan arıtma tanklarını, temininde ciddi sorun yaşadığımız halde, vidanjör ile 6 kez tahliye etmek zorunda kaldık.

Yukarıda anlatmaya çalıştığımız nedenlerle, arıtmanın deşarj kalitesi, uygun olmadığı için siteye ait bahçeler ve çiçeklikler zarar gördü. 2. ünitenin bakım ve yenileme çalışmaları bittikten sonra, sulama işleri yapılabildi.  

Ne Yapıldı, ne Yapılıyor?

Arıtma tesisi, komple revizyona alındı.

2. ünite tamamen boşaltıldı ve içindeki ekipmanlar yenilendi, çürüyen difüzör boruları değiştirildi ve devreye alındı. 12 Ağustos itibariyle aynı işlemler 3. Ünitede de yapılmaya başlandı. Bu arada; arıtılmış suyun toplandığı kazanının tabanında da, su kaçağı olduğu görüldü. 17-18 Ağustos’ta bu işlemler de bitince, arıtmamızın su kalitesi, olması gereken seviyeye ulaşmış olacaktır.

                

Çalışmayan  arıtma ünitesine vidanjör ile tahliye çalışmalarından görüntüler

 

Arıtma ünitelerinden bir tanesi, esaslı onarım için temiz ve hazır.

 

YANGIN RİSKİNE KARŞI ALINAN ÖNLEMLER:

-Yangın riski olan ve yerleşik alanlara yakın, açık alanlardaki kuru otlar biçildi, çalılar kesildi ve kaldırıldı.

-En verimli olan kuyularımızın pompa hattında, hortum takılacak şekilde ağız oluşturuldu. Mevcut, hortum ile de denendi.

-Tankerdeki suyu tazyikle püskürtecek pompa arızalı idi, tamir edildi.

-Yangın halinde gerekecek; 2. traktör ve su tankeri temin etmek üzere, ilgili kişiler ile görüşüldü ve söz alındı.

-Yangın söndürme çalışmalarında bulunacak gönüllülerin müracaatları alındı.  13 Ağustos günü, Kalekent sakini Sayın   Erkan Sezince, üyelerimize yangın ile ilgili brifing verdi.

               

                                             

 

-Üyelerimizin de katılımı ile çevre temizliği yapıldı ve yapılmaya devam edecek.

               

 

Ek olarak;

Sitemiz sınırları içindeki boş arazide kış aylarından bu yana birikmiş olan ot ve atıl eşya yığınından sizler gibi yönetim  olarak biz de rahatsız oluyoruz. Ancak iş makinaları ile kaldırılabilecek olan moloz yığını için, belediyeden özel izin      alınması gerekmekle birlikte döküm yeri gösterilmesi gerekiyor.

Bayram öncesi ve maalesef yangınların olduğu bir ortamda belediye ile temasımız olamadı. Bu hafta sonuç almaya çalışacağız. Şunu da söylemeden geçmiş olmayalım; Bu işler inşaat yasağı olmadığı zamanda hem daha kolay hem de daha ekonomik olarak çözümlenebilirdi.

 

ELEKTRİK:

Aydem’ e geçinceye kadar, olmazsa olmaz işlemleri sürekli yapmaktayız. Faz dalgalanmasını önleme çalışmaları yakından takip ediliyor. Aydem’e geçiş görüşmelerimiz mühendisler seviyesinde devam etmektedir.

 

PLAJ TESİSLERİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ:

1.Plajımızda yaptıkları temizlik çalışması ile; hem çevre duyarlılığına farkındalığın hem de temizlik hareketinin başlamasının kahramanları; Masal ve Talya

 

Plajların günlük temizlik ve bakım çalışmaları; Yönetim ve çevre gönüllüleri birlikteliğinde devam etmektedir. Sayın Elif Berker, 2 yeni kabin yapılmasının maliyetini yüklendi.

 

Çevre gönüllüleri de, 65 sehpa, 2 adet oturma banklı piknik masalarını yaptırıp yerlerine konmasını sağladılar.

Özverili bu tür çalışmalar, yenileme hizmetleri olarak devam edecektir.

 

               

1. plajımızdaki kabinimizin eski ve yeni  hali

 

Üyelerimizden Elif Berker-Yves Rocher hediyesi olan yeni kabinlerimizden biri

 

               

Şezlonglarımızın ve plaj temizliğinin eski hali

 

                          

 

                                              

Yeni halleri

 

              

Duşlardaki uyarı tabelalarımızın öncesi/sonrası

 

 

SOSYAL, KÜLTÜREL ve SPORTİF ETKİNLİKLER ;

Ağırlıklı olarak, gençlerin katıldığı, yüzme sporu ve eğlenceli yarışmaların yanı sıra, sanatsal boyama çalışmaları ile  çevre bilincini aktif tutmak adına, plajlarda başlayan çevre temizliğini, kafeterya çevresi ve plaja bakan bahçe alanlarında da sürdürülmesini sağladık.  Büyüklerimizin katıldığı tavla turnuvası da hem keyifli hem çekişmeli idi..

               

Taş boyama etkinliğimizden kareler

 

               

Yüzme yarışı ve kazananlarına madalyaları takılırken

 

               

Çuval yarışı

 

Tavla Turnuvamız;

               

               

                                                     

 

 

Çok önemli bir sosyal sorumluluk girişiminden de bahsetmeliyiz; Çocuklarımızdan Aden ve arkadaşı Masal, kendi yaptıkları takıları satarak, sitemizde yaşayan sokak hayvanlarına mama aldılar ve bize emanet ettiler. Biz de, mamaları sitemizde sokak hayvanlarına sürekli bakan üyelerimize teslim ettik.

               

 

PERSONEL MOTİVASYONU:

Personelin iş tanımları yapıldı. İş grupları oluşturuldu. Sahadaki işlerden olumlu sonuçlar alırken; güvenlik konusunda, kesin çözüm arayışımız ve görüşmelerimiz devam etmektedir.

                                                 

 

Bu arada personelimizin sağlık taraması, İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanları tarafından yapıldı. Raporlar personellerin dosyalarına iliştirildi.

 

MALİ DURUM:

Temmuz’un ilk haftasında, mali durumu incelemeye fırsat bulamadan, banka hesaplarımızın haciz yolu ile bloke edildiğini gördük.

2009-2014 yılları arasında kooperatifimizin avukatlığını yapmış olan Av. Ayşe Bora ile o günkü yönetim kurulu arasında ihtilaf çıkmış. Ayşe Bora’nın açtığı davalardan birincisi, Mayıs 2021’de kooperatifimizin aleyhine sonuçlanmış ve 130.000 TL lik bir borç kesinleşmiştir. 2014 ten bu yana süren davalar hakkında, önceki yönetim ve denetim kurulu raporlarında ve genel kurul ortamında üyeleri, bilgilendirmedikleri için  bir emrivaki ile karşılaşmış bulunuyoruz.

Son bir ay içinde, banka hesaplarımızdan 39.000 TL haczedilmiştir. Kesinleşen karara göre, 91.000.TL daha haciz yapılması söz konusudur.

Halen devam eden ikinci dava, tazminat davasıdır. Bu davanın da aleyhimize sonuçlanması ihtimali yüksek. Bu durumda tahminen, 100.000.TL daha ödemek zorunda kalacağız.

Genel Kurulun gündeminde olmadığı için, bütçede olmayan, 230.000.TL lik ek bir borç için çare arayışı olarak, Av. Ayşe Bora ile görüşme girişiminde bulunduk.

 

Yukarıda açıklamaya çalıştığımız konular, sürekli takip edilmesi gereken, çok önemli ve bilinmeyen oldubittilerdir.

Bilgilenme, çözüm arayışı ve acil müdahale sürecinde olduğumuz bu aşamada sorunlara hâkim olduğumuzu, bu oldubittilerin altından kalkabileceğimize dair hiçbir kuşkunuz olmasın.

Bize gösterdiğiniz destek ve değerli eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Tüm çabamız; Cennet Kalekent’ i, hak ettiği güzelliklerle buluşturmaktır. 

Saygılarımızla.

Yönetim Kurulu

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 
 

İletişim Bilgilerimiz

S.S Bodrum Kalekent Konut Yapı Kooperatifi
AKYARLAR MAH. ATATÜRK TUZLA ASPAT SOK. NO:372
AKYARLAR/TURGUTREİS/ BODRUM 
Telefon: 0 252 392 80 52 - 53
Fax: 0 252 392 82 48
 

Sitemiz Nerede ?